Test Spreyi Nedir?

Test Spreyi nedir ve ne amaçla kullanılır? Test spreyleri; yangın alarm sistemlerine bağlı olarak çalışan detektörlerin çalışmalarının kontrol edilmesi için aerosol sprey şeklinde üretilen kimyasal içeriğe sahip ürünlerdir. Test spreyleri; duman, karbonmonoksit ve gaz detektörlerinin testlerinde kullanılır.

Yangın alarm sistemlerinin bakım ve testleri hayati öneme sahiptir. Yangın ve gaz algılama sistemlerinin detektörleri olası tehlikeleri en hızlı şekilde algılayıp panele haber verebilmelidir. Hem detektörlerde hem de kablolama sisteminde arıza olmamalıdır. Yangın algılama paneli detektörlerden gelen alarm sinyali doğrultusunda sistemin senaryosuna göre sirenlerle binada bulunanlara görsel ve işitsel uyarıyı verebilmeli, bunun dışında söndürme sistemini aktive etmeli, asansörleri ve acil çıkış kapılarını kontrol etmeli, binanın ve binada bulunan insanların yangın veya gaz tehlikesinden en az zararla kurtulmalarını sağlaması gerekmektedir.

Bu nedenle yangın alarm sistemlerinin periyodik bakımları önemlidir. Dumanı geç algılayan veya arızalı bir detektör bile geri dönüşü olmayan zararlara sebep olabilir.

Detektörlerin çalışıp çalışmadığını kontrol için günümüzde test spreyleri kullanılmaktadır.

İdeal test spreyinin özellikleri ne olmalıdır?

Test spreyi test esnasında detektöre zarar vermeyen bileşiğe sahip olmalıdır.

Test hızlı olmalıdır, detektör en az madde ile en hızlı tepkiyi verebilmelidir.

Test sonrası detektörün sensör veya diğer kısımlarında kimyasal kalıntısı kalmamalıdır.

Test spreyinin uluslararası sertifikaları olmalıdır.

Test spreyinin insan ve çevre sağlığına zararı olmamalıdır.

Test spreyi; farklı çalışma koşullarına uyumlu olmalıdır.

Farklı aparatlarla kullanıma uygun olmalıdır.

Bazı özel durumlar için yanmaz (non-flammable) özelliğine sahip olmalıdır.

Solo test spreyleri uluslararası yetkinliği olan UL sertifikasına sahiptir. Solo, sadece yangın alarm sistemlerinin test ve bakımları üzerine çalışmaları olan ve bu amaçla ürün üreten İngiltere firmasıdır.
Firmanın test spreyleri dışında farklı test ve bakım cihazları bulunmaktadır ve Solo test spreyi bu cihazlarla uyumludur.

Solo Test Spreyleri ile ilgili detaylı bilgi ve satın almak için firmamızı ulaşabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.

Solotürkiye @ 2021

Test Spreyi Nedir?  Test Spreyi Nedir?