Dedektör Testi Doğru Ekipmanla, Doğru Test

Dedektör Testi

Dedektör Testi genelde test spreyleri ile yangın sistemlerinin testleri yapılırken bulunan binada sürekli yanlış alarmlar çalar, test sırasında çalan alarmlar yangın algılama sistemine bağlı diğer bazı sistemlerin devreye girmesine neden olarak ekonomik kayıplara bile neden olabilir. Örneğin geçmişte ünlü bir çikolata firmasının fabrikasının testi sırasında alarm çalması nedeni ile yüzlerce işçinin iş bırakıp üretimin belli bir süre durdurulmasına sebep olmuştur. Bu da fabrikanın günlük üretim kapasitesini etkilemiş ve bakım firması ile mahkemelik olmalarına neden olmuştur. Peki alarm veren dedektör riskini azaltmak için ne yapılabilir?

Dedektör testi için bir aparat kullanıyorsanız, duman test spreyinin uyumlu olduğundan emin olun. Solo 330, yalnızca Solo aerosol test spreyleri yelpazesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır, diğer aerosoller belki işe yarayabilir – ancak tasarımları ve spreyleri boşaltma şekli Solo 330 ile uyumlu değildir.
Solo 330 test aparatı ve Solo aerosol test spreyi kullanıldığında – doğru miktarda test gazı kullanıldığından emin olun. Dedektörlerin çoğunun çalıştırılması için gerekli olan kısa bir saniye ikinci patlama, uygulamanın daha hızlı test edilmesine neden olmaz.
Aparat olmadan el ile test spreyi kullanıyorsanız, dedektöre çok yakın olmadığınızdan emin olun. Bunu sağlamanın en iyi yolu, yerleşik sabanın dedektöre çok yakın kullanımını önlediği Solo SmokeSabre’ı kullanmaktır.

Son yıllarda, yerleşik bir “temizleme” döngüsünü içeren daha modern test yöntemleri geliştirilmiştir. Bu çevrimler, dedektörün alarm durumuna geri dönmemesini sağladıktan sonra ayrıca duman dedektörünü de içerde kalan duman gazından temizler.

Solo test ürünleri duman simulasyon gazları üretir, bu da dumanın sadece dedektör test aparatı içinde iken üretildiğini gösterir. Bu, dedektörü aktif hale getirmek için sadece gerekli olan duman miktarının kullanılmasına yardımcı olur – bu da tekrar alarm riskini azaltmaya yardımcı olur.

Dedektör testi konusunda daha fazla bilgi almak ve sisteminiz ile ilgili en doğru test ekipmanlarını tespit etmek için bizimle iletişime geçiniz. Solo Türkiye iletişim bilgilerine iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 0312 911 3893 nolu telefondan müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.